ZALETY AUT ELEKTRYCZNYCH

Osoby zainteresowane wykorzystaniem aut elektrycznych często spotykają się z nieprawdziwymi danymi lub opiniami budującymi fałszywy obraz aut elektrycznych. Chcąc uporządkować wiedzę na temat elektromobilności warto przeanalizować fakty i mity na temat samochodów elektrycznych.

ZALETY SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

  • Niskie koszty eksploatacji
  • Zeroemisyjność
  • Zasięg do 150-550km
  • Prestiż
  • Nowe modele biznesowe (Car Sharing)
  • Nowi konsumenci – nowe zachowania
  • Społeczna odpowiedzialność biznesu
  • Komfort, dynamika i niezawodność 
  • Gwałtownie poprawiająca się dostępność pojazdów elektrycznych

NISKIE KOSZTY EKSPLOATACJI

Szczegółową analizę obniżonych kosztów eksploatacji prezentujemy na podstronie OSZCZĘDNOŚĆ.

ZEROEMISYJNOŚĆ - BRAK EMISJI BEZPOŚREDNIEJ

Samochody elektryczne cechują się znacznie wyższą sprawnością wykorzystania energii. Podczas gdy klasyczny silnik spalinowy pracuje ze sprawnością ok. 20%, to silnik elektryczny na przemieszczanie pojazdu zużywa aż 85% dostarczonej energii.

Ponadto wszelka emisja przesunięta jest np. do elektrowni, gdzie proces emisji jest dużo lepiej kontrolowany i z uwagi na wyśrubowane normy czystości ograniczony do minimum.

Ostatecznie nawet uwzględniając niższą sprawność wytworzenia energii osiągamy lepsze parametry wykorzystania wytwarzanej energii uwzględniając całą drogę od pozyskania surowca do zamiany na energię kinetyczną.

PRESTIŻ

Na obecnym etapie korzystania z pojazdów elektrycznych w Polsce pojazdy elektryczne kojarzą się często z luksusem. Dotyczy to zwłaszcza droższych modeli, takich jak np. Tesla S lub Tesla X. 

Korzystanie z takich pojazdów jednoznacznie świadczy o jego użytkowniku i przedstawia kierowcę jako osobę dbającą o środowisko, świadomego swojego wpływu na otoczenie, potrafiącego kalkulować koszty w sposób długoterminowy.

NOWE MODELE BIZNESOWE

Świat w coraz większym stopniu stawia na elektromobilność zmierzając do rewolucji jeśli chodzi o transport publiczny i indywidualny. Mają na to wpływ wymogi środowiskowe, postęp technologiczny oraz malejące koszty pojazdów elektrycznych. Coraz częściej też mamy do czynienia z problemem korków oraz brakiem miejsc parkingowych. Ponadto w niedalekiej przyszłości pojawią się autonomiczne pojazdy. Odpowiedzią na te problemy i nowe możliwości może być np. tzw. car-sharing, czyli wspólne korzystanie z różnych form transportu. Często samorządy lub firmy prywatne decydują się na inwestycje w ten sposób przemieszczania się.

Dla ludzi rezygnacja z użytkowania własnego samochodu nie jest już problemem, o ile wiązać się będzie z takimi benefitami jak obniżenie kosztów lub rozwiązanie problemów braku miejsc parkingowych. Co więcej, kierowca korzystający z auta na minuty nie musi martwić się o opłaty związane z ubezpieczeniem samochodu, płatnościami za parking, kosztami napraw czy też zakupu paliwa lub energii elektrycznej.

Car-sharing jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają własnego samochodu, ale od czasu do czasu potrzebują auta, chcą wspierać poprawę środowiska naturalnego, potrafią korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

NOWI KONSUMENCI - NOWE ZACHOWANIA

STARE ZWYCZAJE

Tankowanie samochodu na stacji benzynowej

NOWE PODEJŚCIE

Ładowanie samochodu gdziekolwiek zaparkujesz

Zmiana typu samochodu niesie z sobą zmianę sposobu myślenia. Punkty ładowania są rozproszone, co prowadzi do ładowania przy każdym długim postoju – zamiast tankowania dopiero po opróżnieniu baku.

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU

Nowoczesne firmy zdając sobie sprawę ze swojej roli w zmianie zwyczajów ludzkich znalazły się w awangardzie wprowadzającej zmiany na rynku.

Globalne firmy czerpią przy tym korzyści z wprowadzania elektromobilności:

  • Zachęty dla pracowników w formie darmowego ładowania na terenie firmy
  • Finansowanie ładowania pojazdów firmowych w punktach zamieszkania pracowników
  • Wyraźny wpływ na środowisko lokalne
  • Budowanie pozytywnego wizerunku firmy
  • Prestiż dla pracowników
Globalne marki już teraz podejmują i ogłaszają swoje decyzje o rezygnacji z flot pojazdów spalinowych w ciągu najbliższych 10 lat.

KOMFORT - DYNAMIKA - NIEZAWODNOŚĆ

Jazda samochodem elektrycznym to nie tylko oszczędność. To przede wszystkim komfort. Osoby na co dzień korzystające z „elektryków” często jako pierwszą zaletę posiadania takiego samochodu wymieniają właśnie wygodę jazdy. Nie ma hałasu wynikającego z pracy silnika spalinowego, dostępna moc pojazdu nie zależy od aktualnej prędkości i przełożenia skrzyni biegów – od razu dysponuje się pełną mocą silnika. Ponadto auta elektryczne cechują się niską awaryjnością wynikającą z małej ilości części, które mogą się popsuć. W samochodzie z istotnych części jest silnik, układ hamulcowy i bateria.

ROSNĄCA DOSTĘPNOŚĆ AUT ELEKTRYCZNYCH

Świat doświadcza gwałtownego rozwoju elektromobilności.

Całkowita liczba aut elektrycznych na świecie
Tyle aut przybyło w roku 2017
x
O tyle szybciej rośnie rynek EV w porównaniu z całym rynkiem samochodowym
%
Przeciętny roczny wzrost w segmencie EV

Wszystkie duże marki producentów podejmują decyzje o wprowadzaniu nowych modeli samochodów posiadających napęd elektryczny.

Do roku 2020 planowane jest przedstawienie 300 modeli samochodów elektrycznych.

Close Menu